Reagim i KSHM për shkeljen e Kushtetutës nga Prokuroria e Krimeve të Rënda

 

 

Këshilli Shqiptar i Medias reagon me shqetësim ndaj një materiali fakismile që po qarkullon që dje në faqet e mediave online, ku prokurorë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda urdhërojnë mediat për:

Ndalimin e publikimit të akteve të proçedimit penal nr.339, të vitit 2016, nëpërmjet shtypit ose çdo lloj forme tjetër informacioni masiv.”

Pavarësisht se lajmi nuk i ka vajtur zyrtarisht akoma mediave partnere, faksimilja duket autentike.

Në rast se është kështu, Prokuroria e Krimeve të Rënda është në shkelje të rëndë të Kushtetutës së Shqipërisë, specifikisht Nenit 22 që thotë:

Neni22

1. Liria e shprehjes është e garantuar.

2. Liria e shtypit, e radios dhe e televizionit është e garantuar.

3. Censura paraprake e mjeteve të komunikimit ndalohet.

Kjo urdhëresë përbën cënim të pikës 3. të Nenit 22 të Kushtetutës, duke qenë censurë paraprake e mirëfilltë e mjeteve të komunikimit.

KSHM i kërkon Prokurorisë të distancohet publikisht nga ky akt antikushtetues censure.

Në rast se faksimilja nuk është e vërtetë, Prokuroria të marrë masa të hetojë për atë që e ka prodhuar dhe shpërndarë këtë lajm të pavërtetë.

2 comment on “Reagim i KSHM për shkeljen e Kushtetutës nga Prokuroria e Krimeve të Rënda

  1. More hints Përgjigjiuni

    I just want to tell you that I am all new to blogging and site-building and honestly liked this web-site. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog post . You definitely come with wonderful writings. Appreciate it for revealing your webpage.

  2. oprolevorter Përgjigjiuni

    I have recently started a website, the info you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

you're currently offline