AMA gjobit televizionet KLAN, News 24 e Report TV, ndërsa i tërheq vëmendjen “Ora News”-it

Sipas njoftimi për shtyp të datës 17 prill 2019, AMA ka marrë vendim për të gjobitur televizionet KLAN, News 24 dhe Report TV për shkelje etike ndërsa një tërheqje vëmendjeje ndaj TV Ora News. Sanksionet e AMA-s vlejnë për të kuptuar nivelin e shkeljeve të etikës në televizionet shqiptare.

Sipas njoftimit për shtyp nga AMA, Televizioni Ora News propozohet të gjobitet me masën administrative me gjobë në vlerën 400.000 lekë, ndaj Televizionit Ora News, për emisionin “Ju flet Moska”, të transmetuar në datën 18 Mars 2019 me temën “Skënderbeu dhe vrasjet në xhamitë e Zelandës së Re”. Këto deklarime, sipas njoftimit për shtyp, nxisin intolerancën ndërmjet shtetasve, nxisin dhe justifikojnë dhunën, nuk respektojnë gjuhën dhe larminë e traditave, besimeve fetare, kulturës dhe moralit të qytetarëve. Shkelja e këtyre parimeve ligjore gjatë këtij transmetimi përbën nxitje të urrejtjes mbi baza fetare dhe, si e tillë, është e dënueshme nga ligji.

Televizioni Report TV po ashtu propozohet për masën administrative me gjobë në vlerën 200.000 lekë, pasi në emisionin “Pa gjurmë”, të datës 14.01.2019, janë dhunuar të drejtat e një fëmije, duke cenuar privatësinë dhe dinjitetin e tij.

Një masë administrative me gjobë në vlerën 120.000 lekë, propozohet ndaj Televizionit News 24, për edicionin informativ qendror të datës 15.03.2019 ora 19.00. Këshilli i Ankesave evidentoi dy reklama të fshehta të dhëna njëra pas tjetrës. Gjithashtu, transmetimi brenda edicionit të lajmeve i dy kronikave shkel edhe nenin 44 të Ligjit 97/2013, për “vendosjen e produkteve gjatë programeve”, pasi insertet konsiderohen produkte.

Televizioni Klan propozohet për masën administrative me gjobë në vlerën 120.000 lekë, pasi në programin “Rudina”, të datës 27.03.2019, nuk janë respektuar kërkesat për reklamat dhe komunikimet tregtare. Përmbajtja e transmetuar në pjesën e dytë të programit “Rudina” kishte dhe reklamë të fshehur, që përbën mosrespektim të kërkesave të Ligjit nr. 97/2013 “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar, nenin 42, pika 1, si dhe nenin 44.

Ndërkohë, që të intervistuarit kanë shkelur dhe “Kodin e etikës dhe deontologjisë mjekësore”, pika 3 e nenit 60 ku ndalohet për mjekun, “të merret me reklama a publicitet të çfarëdo lloji, me përjashtim të rasteve kur këto kanë qëllim shkencor apo edukativ. Në këtë rast, mjeku duhet të bëjë kujdes që publiciteti të jetë objektiv dhe në përshtatje me rregullat e deontologjisë mjekësore. Mjekut nuk i lejohet të bëjë asnjë publicitet në favor të aktivitetit të tij personal, apo të një institucioni të caktuar”.

Bordi vendos tërheqjen e vëmendjes për Televizionin Ora News, pasi në Emisionin “Why not”, të datës 07.04.2019, ora 19.00, që rezulton në shkelje të normave ligjore dhe etike. Bordi vëren se “fjalori i përdorur gjatë bashkëbisedimit dhe përgatitja e cigareve në studio, para kamerave, promovon përdorimin e duhanit dhe produkteve të tjera të tij, si dhe nxit fëmijët për përdorimin e këtyre produkteve të dëmshme jo vetëm për shëndetin e fëmijëve”. Kjo jo vetëm që dëmton dhe cënon fëmmijet por gjithashtu bie ndesh me Ligjin organik dhe Kodin e Transmetimit, i cili detyron OSHMA-të të vendosin shenja paralajmëruese.

29 comment on “AMA gjobit televizionet KLAN, News 24 e Report TV, ndërsa i tërheq vëmendjen “Ora News”-it

 1. read the full info here Përgjigjiuni

  I just want to say I’m newbie to blogs and honestly liked this web-site. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You absolutely come with great articles. Appreciate it for sharing your web page.

 2. oprolevorter Përgjigjiuni

  I have been checking out some of your stories and i can claim nice stuff. I will make sure to bookmark your website.

 3. Patricia Vanacker Përgjigjiuni

  Nice information, many thanks to the author. It is incomprehensible to me now, but in general, the usefulness and significance is overwhelming. Thanks again and good luck!

 4. John Deere Technical Manuals Përgjigjiuni

  This website is really a walk-through you discover the details it suited you in regards to this and didn’t know who must. Glimpse here, and you’ll absolutely discover it.

 5. Felton Truner Përgjigjiuni

  Keep up the wonderful piece of work, I read few posts on this web site and I believe that your blog is very interesting and has sets of fantastic info .

 6. John Deere Service Manuals Përgjigjiuni

  I just put the link of your blog on my Facebook Wall. very nice blog indeed.,’-”,

 7. John Deere Technical Manuals Përgjigjiuni

  I reckon something really interesting about your weblog so I saved to fav.

 8. John Deere Diagnostic and Test Manuals Përgjigjiuni

  Hey there, You have done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 9. John Deere Repair Manuals Përgjigjiuni

  My brother suggested I may like this website. He was totally right. This put up actually made my day. You cann’t consider just how much time I had spent for this info! Thanks!

 10. Tractor Workshop Manuals Përgjigjiuni

  Hey, I can’t view your site properly within Google Chrome, I actually hope you look into fixing this.

 11. Reynaldo Klier Përgjigjiuni

  View the following tips less than and find to know how to observe this situation whilst you project your home business today. Earn money from home

 12. Barry Alessandrini Përgjigjiuni

  you employ a excellent blog here! if you’d like to develop invite posts on my small weblog?

 13. Antone Pledger Përgjigjiuni

  It can be in no way also late to mend.

 14. Carson Shamel Përgjigjiuni

  Howdy sir. you have a really nice blog layout “    

 15. Bryan Hennigh Përgjigjiuni

  spam blockers are always necessary because there are so many spam these days,.

 16. Nadene Vandergriff Përgjigjiuni

  Hey dude, what kind of wordpress theme are you using? i want it to use on my blog too “    

 17. Carly Pesante Përgjigjiuni

  I like the efforts you have put in this, thankyou for all the great posts .

 18. Metroclick.com Përgjigjiuni

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 19. Linnea Chaim Përgjigjiuni

  parties are of course very enjoyable, i would never miss a good party specially if it has some great program“

 20. pop over to this site Përgjigjiuni

  Hi here, just turned receptive to your article through yahoo, and found that it is quite interesting. I’ll value if you keep up such.

 21. Leia Sweazey Përgjigjiuni

  Some truly nice and utilitarian info on this internet site , besides I think the layout holds wonderful features.

 22. my link Përgjigjiuni

  I just want to tell you that I am new to weblog and seriously enjoyed your web page. Most likely I’m planning to bookmark your site . You surely come with terrific writings. Kudos for sharing with us your website page.

 23. you can look here Përgjigjiuni

  It can be nearly extremely difficult to see well-informed users on this content, however, you come across as like you are familiar with exactly what you’re writing about! Thank You

 24. Faytech North America Përgjigjiuni

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 25. Mauricio Divito Përgjigjiuni

  I am typically to blogging and that i really appreciate your site content. This great article has really peaks my interest. My goal is to bookmark your site and maintain checking for brand spanking new data.

 26. have a peek at this website Përgjigjiuni

  It’s the right opportunity to produce some schemes for the foreseeable future. I have digested this write-up and if I could, I want to suggest to you you number of remarkable tips.

 27. Get More Info Përgjigjiuni

  It is actually nearly unattainable to find well-updated readers on this niche, but you look like you are familiar with exactly what you’re posting on! Many Thanks

 28. basics Përgjigjiuni

  It can be near not possible to find well-informed people on this matter, even though you come across as like you fully understand exactly what you’re preaching about! Gratitude

 29. SapidAgency Përgjigjiuni

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

you're currently offline